Miejsca

Maurach nad Achensee

19 marca 2016

Ze zdjęć w telefonie powstał całkiem sympatyczny kolaż z tygodniowego pobytu w Austrii. Ja pracowałam, ale i tak udało się uchwycić kilka pięknych momentów.

Miejscowość Maurach wygląda tak jakby poza nią nie istniał już żaden świat. Jest ona położona w dolinie w której znajduje się jezioro Achensee i otoczona jest z każdej strony górami. Idealne miejsce, jeśli ktoś pragnie uciec od świata.

___

I looked at the photos from Austria on my mobile and realised it is a quite nice collage. I was working but I managed to catch a few beautiful moments.

Maurach town looks like there wasn’t any other world outside. It is situated in a valley where is Achensee lake and it is surrounded with the mountains from every side. It is a perfect place if you want to run away from the world.

Kiedy dzieci spokojnie spały udało mi się późnym wieczorem przeżyć takie magiczne momenty. Z widokiem na oświetlone lampkami drzewo czytałam sobie książkę, pijąc białe wino i wygrzewając się w cieple kominka.

___

In the late evening, when the children were sleeping I had a chance to live some magic in my life. While looking at the tree with lights I was reading a book, drinking white wine and enjoying the warmth from the fireplace.

Kiedy dzieci nie spały, szliśmy razem powdychać świeżego, leśnego powietrza. Przy okazji znalazłam garaż idealny z wymarzonym samochodem w malowniczej scenerii.

___

When the children weren’t asleep we went to breath some fresh, forest air. I also found a perfect garage with my dream car standing there in this picturesque scenery.

Kiedy dzieci już bardzo głęboko spały udało mi się sfotografować drzewo za oknem, które ilekroć na nie spojrzałam wprawiało mnie w bardzo świąteczny nastrój. Za każdym razem miałam wrażenie, że obudzę się rano i będzie Boże Narodzenie.

___

When the children were very deeply asleep I took a photo of a tree outside my window. Whenever I looked at it in the night it gave me a really holiday feeling. Every time I had this impression that I would wake up in the morning i it would be Christmas.

image_11

A potem wstawał nowy dzień i wyglądał mniej więcej tak.

___

And then the new day started and looked something like that.

image_9

You Might Also Like