Myśli różne

Odpuść sobie – Let it go

18 sierpnia 2016

Czasem nawet samemu szerząc ideę cieszenia się życiem i celebrowania małych radości trzeba się zatrzymać i na nowo spojrzeć na siebie. Trochę z boku. Najbardziej uderzyło mnie to kiedy byłam z J. na naleśnikach w niedzielny poranek i w pewnym momencie gdzieś pomiędzy hasztagiem #enjoylife a #relax, J wziął mnie za rękę i spojrzał mi prosto w oczy i łagodnie spytał czy mogłabym teraz wprowadzić w życie te hasztagi i poświęć czas jemu i naleśnikowi. Zabawne, że wydaje Ci się, że przecież chcesz dobrze. Chcesz inspirować świat do cieszenia się z małych rzeczy i umiejętności bycia tu i teraz. I nagle sam zapętlasz się pomiędzy idealnym filtrem na Instragramie, a już planowaniem nowego posta. Wiecie, że gdyby nie fakt, że nam się wszystkie komputery popsuły w wakacje, to pewnie ominęłoby mnie kilka pięknych, letnich zachodów słońca, ponieważ edytowałabym zdjęcia na bloga. Zachowanie równowagi jest cholernie trudną sztuką. We wszystkim. Bardzo łatwo jest przechylić się na szali wyborów w którąś stronę i spaść z przemęczenia i nie móc już wygrzebać się spod kołdry. Bo nagle świat stanie się zbyt obezwładniający, a Ciebie ogarnie niemoc. Mimo, że przecież tak bardzo chciałeś łapać każdą chwilę.

Sometimes while spreading the idea of enjoying life and celebrating small happiness you have to stop for a minute and look at yourself in a new way. A little bit from aside. It strongly hit me one Sunday morning when I was with J. at the creperie. And one moment, somewhere between the hashtag #enjoylife and #relax, J. took my hand and looked deeply in my eyes and very gently asked me if I could actually do the hashtags in real life and devote some time to him and the crepe.  It is funny, that you think you actually do something good. You want to inspire world to enjoy small things and learn how to be here and now. And at some point you are lost between choosing the perfect Instagram filter and planning the new blog post. Do you know, that if not our holiday computer disaster, I would probably have missed few beautiful summer sunsets, because I would have been occupied with editing photos for the blog. Keeping the balance is a really difficult thing to do. In everything. It is very easy to go to much in one direction and collapse because of the tiredness and just get stuck in your bed. Because suddenly world will be too much for you and you will fell incapable of doing anything. Despite the fact you just wanted to catch every moment.  

Ciężko jest nam rezygnować. Ciężko jest gdzieś nie pójść, kogoś nie spotkać, czegoś nie zobaczyć. Wydaje nam się, że tyle rzeczy nas ominie. Sama się o tym dość boleśnie przekonałam, chcąc wszystkiego doświadczyć miałam tak intensywne tygodnie, że moja ukochana praca stała się okupiona strasznym wysiłkiem, bo jedyne o czym marzyłam to o śnie. Inna sprawa, że moja praca godzinowo jest bardzo mocno absorbująca, więc jeśli się chce czegoś po niej doświadczyć trzeba się nieźle nagimnastykować. Co tylko pogłębia problem umiejętności odpuszczenia sobie. Z resztą nie jestem jedyna. Żyjemy w czasach, w których mało kto pracuje osiem godzin od poniedziałku do piątku. Bierzemy niejednokrotnie nasze prace do domu lub nawet podejmuje kolejne żeby jakoś wszystko ze sobą pogodzić. Praca którą kochamy lub blog, który jest naszym hobby i wypieszczonym dzieckiem nagle stają się przykrym obowiązkiem. Jakiś czas temu wymyśliłam sobie bloga. O pięknych miejscach, pysznym jedzeniu, drobiazgach, które cieszą i innych myślach, które gdzieś po głowie mi się kołaczą. Założyłam sobie, że będę publikować dwa razy w tygodniu, a kiedy fizycznie nie dawałam rady zaczęłam mieć poczucie winy. Jakbym zawalała jakąś ważną rzecz w moim życiu. A przecież to miała być czysta przyjemność.

It is so difficult not to go somewhere, not to meet somebody, not to see something. We are afraid, that we will miss so many things. I experienced it myself. I wanted to do everything and I had so intense weeks, that my beloved job became a huge labour, because the only thing I was dreaming about was some sleep. The other thing is that my job is very much time consuming, so if I want to experience anything after it I really have to work on it. Which only makes it more difficult to just let things go. And I am not the only one with this problem. Nowadays there are not many people that work just for eight hours per day from Monday to Friday. Very often we even take extra jobs to make everything work. Job that I love or blog that I run, which is my precious child quickly can become a sad duty. Some time ago I had this idea of a blog about beautiful places, delicious food and small things that we can enjoy every day and some other thoughts that I have in my head. I set myself a rule that I publish twice a week, but when physically it was just too hard to do it, I felt guilty. Just with breaking the rule I actually made myself. Like I was really doing something wrong. And it was supposed to be a pure pleasure.

I teraz przyszedł taki moment. Co zabawne trochę jestem jak mój komputer. Który się przegrzał. System chłodzenia odmówił współpracy. I trochę tak jest teraz ze mną. Ja też się przegrzałam. I jak mój komputer mogę znacznie krócej pracować, bo inaczej się spalę. Więc wychodzę wieczorem na spacery, prysznic biorę wczesnym wieczorem i o dziesiątej leżę już w piżamie i rozmyślam. Wysypiam się i wszystko robię powoli. Cieszę się pracą i spacerem. Wolniej piję kawę. Nie planuję za wiele. Odpuściłam sobie. I jestem bardzo szczęśliwa.

And now came this moment. It is funny, because I am a little bit like my computer. It has overheated. The cooling system decided not to cooperate anymore. And it is very similar with me. I am a little bit overheated too. And like my computer I can work only for short periods of time, because there is a high risk that I will burn out. So I take the shower very early, take long evening walks and at 10 pm I lie in my bed thinking about many things. I sleep a lot and everything I do, I do a little bit slower. I enjoy my work and walks. I drink my coffee slowly. I don’t plan too much. I just let things go. And I am very happy.

large (4)

Obrazki znalezione na weheartit.com/akopocz

Pictures come from weheartit.com/akopocz

Podziel się z innymi:
0

You Might Also Like